wtorek, 30 sierpnia 2011

Komondo Expo#4 - Polecane: Herosi

Komondo Expo#4

Witam!
Niestety już po weekendzie. Troszkę piątku, cała sobota i niedziela musiały wystarczyć na podładowanie akumulatorków, które teraz będą działać na pełnych obrotach przez cały roboczy tydzień. Mam nadzieje, że wasze baterie zostały naładowane do pełna i nie zabraknie wam energii oraz pozytywnego myślenia do następnego weekendu.
Dzisiaj mam dla was niespodziankę, otóż jesteśmy już po debiucie na łamach Komondo Expo, Newsów oraz KK, więc pomyślałem, że czas najwyższy na pierwsze Polecane. Zaczniemy z kopyta, bo skoro debiut to musi być z pompą! Ale najpierw trochę rutyny:

Newsy

Czyli Rączy Mustang prawi:

Polter.pl
  • Recenzja dodatku do Warhammer Fantasy Roleplay 3ed
Na serwisie Polter ukazała się recenzja Krystiana „Krishakha” Pruchnickiego. Tym razem pod lupę recenzenta trafił dodatek do najnowszej edycji Warhammera – Game Master’s Vault. Z lektury artykułu można dowiedzieć się m.in. że dodatek nie zawiera żadnych nowych informacji, które poszerzają świat Warmłotka – jest to jedynie zestaw, który dostarcza Mistrzowi Gry większą liczbę kart, żetonów oraz kości. Dodatek dostał notę 4/10.
Więcej na

Gryfabularne.tv
  • Storytelling czy kostki?
Ostatnio blog Khakiego został zdominowany przez problem: Turlać kostkami czy uprawiać swobodny storytelling? Kilka dni temu sam autor bloga pokazał swój punkt widzenia w formie prelekcji na Master Mind. Spotkało się to z emailową odpowiedzią Macieja Jagaciaka. Teraz na łamach blogu możemy zobaczyć dyskusje obu panów.
Więcej na:


Polecane

czyli akwizytor Edek zachwala:
Serial
"Herosi"
Nie wiem czemu, ale zawsze mam tak z serialami, że nie oglądam ich wraz z milionami widzów, którzy siedzą przed telewizorami w czasie ich największej popularności. Tak było z swego czasu bardzo lubianym „Skazanym na śmierć”, którym zacząłem się interesować dopiero, gdy Polsat puścił w swojej ramówce drugi sezon tego serialu – braki nadrobiłem w wakacje, kiedy ta sama stacja emitowała powtórki pierwszego sezonu. Jednak „Skazany” zaczął rozmieniać się na drobne i wraz z niebywałą popularnością rozmyła się gdzieś idea serii. Ostatniego, czwartego sezonu już nie oglądnąłem, gdyż to nie był już ten sam serial, który czarował mnie w wakacje.
Podobnie było z „Housem”, „Jak poznałem waszą matkę” czy „Różowymi latami 70tymi” i wieloma innymi serialami, które wpadały mi w oko. Zawsze było tak samo: początkowa ignorancja, zauroczenie, euforia i stopniowe ochładzanie emocji, które de facto prowadziło do zaprzestania oglądania kolejnych odcinków. Z „Hirołsami” było podobnie, jednak, co zaskakujące koniec był zupełnie inny. Pierwsza serie, którą wyemitował TVP przeszła mi koło uszu – jakoś wtedy nie porwała mnie idea ludzi obdarzonych mocami, którzy ratują świat. Jednak po jakimś czasie zainteresowanie serialem spadło na mnie jak grom z jasnego nieba. Niewiadomo skąd, niewiadomo jak w mojej pamięci odżyła komórka odpowiedzialna za pamięć o „Herosach” – odszukałem w Internecie wszystkie odcinki, jakie tylko ekipa filmowa nagrała i zacząłem je oglądać, wręcz chłonąć, gdyż od jakiegoś czasu bardzo mi się podoba wizja człowieka jako istoty, która w drodze ewolucji będzie możliwa do robienia nadprzyrodzonych rzeczy – tak było w uniwersum „X-men”, serialu „Mutant X” i tak jest w „Herosach”. Co więcej „Bohaterów” nie dopadła moja przypadłość, która skutkowała nie oglądnięciem przeze mnie serialu do końca – wręcz przeciwnie żałuje, że telewizja NBC zarzuciła produkcje piątego sezonu ze względu na niską oglądalność czwórki w USA.
Jednak nie piszę tego tekstu po to by się żalić albo wyjawiać swoje, serialowe dolegliwości – piszę go po to by przybliżyć serial „Heroes” ludziom, którzy o nim nie słyszeli oraz tym, którzy skądś go kojarzą, ale tak jak ja na początku, nie dali mu należytej szansy na podbicie ich serc. A więc do dzieła!
Ogólnie
„Heroes” to serial SF z dodatkiem dramatu – mimo iż tematyka tej produkcji wydaje się „lightowa”(ludzie posiadający nadprzyrodzone zdolności, którzy starają się ratować świat – co jest bardzo bliskie komiksowym superbohaterom) to jednak w „Herosach” pojawiają się poważne wątki.
W „Bohaterach” bardzo ciekawie toczy się akcja - Cała fabuła serialu kręci się wokół grupki ludzi, którzy wiedli normalne życie, ale w pewnym momencie uzmysławiają sobie, że zostali obdarzenie mocami, które śmiało możemy nazwać nadprzyrodzonymi. Sposób prowadzenia akcji w „Herosach” przypomina amerykańskie komiksy – mamy tu kilkanaście, krótkich wątków, które splatają się w jeden główny, przez co losy bohaterów schodzą się i rozchodzą. Takie rozwiązanie skutkuje, że mamy wrażenie jakby wszystkim postaciom przysługiwało mniej-więcej po tyle samo czasu antenowego. Dzięki temu każdego herosa widujemy dosyć często, obserwujemy jak radzi sobie ze swoimi problemami i rozterkami, przez co bardziej się z nim zżywamy, rozumiemy go i możemy się z nim utożsamić. Nie jest też tak, że wartościowymi postaciami są tylko osoby posiadające moce – w „Herosach” można się doszukać kilku twardzieli, którzy różnice robią nie nadnaturalnymi umiejętnościami, a pracą mięsni, sprytem, odwagą i inteligencją. 
Fabuła
W sezonie pierwszym sam Peter Petrelli – jeden z głównych bohaterów – mówi co jest głównym celem herosów. Grupa dzielnych, obdarzonych mocami ludzi będzie musiała uratować świat. Zrobią to tylko wtedy, gdy nie pozwolą na wybuch, potężnej bomby, która zabiłaby wszystkich mieszkańców Nowego Yorku oraz doszczętnie zniszczyłaby miasto. Naprzeciw herosom stanie człowiek, który również obdarzony jest mocą, ale zamiast pomagać woli niszczyć. Protagoniści będą musieli uważać na Firmę – korporacje, która uważa, że uzdolnieni ludzie muszą być kontrolowani, inaczej mogą stwarzać zagrożenie dla reszty społeczeństwa.
Jak już wcześniej wspomniałem oprócz tego dużego celu w międzyczasie poszczególni bohaterzy realizują własne, niemniej ważne dla fabuły wątki. Przez pierwsze odcinki postacie będą oswajać się z nowymi umiejętnościami – jedni przyjmą je jak dar od niebios, inni będą je traktować jak przekleństwo.
 Postacie

 Peter Petrelli

Moc: Mimikra (umiejętność kopiowania na stałe mocy innych ludzi gdy jest się blisko nich i używaniu pozyskanych umiejętności wedle własnej woli)
Opis: Peter od zawsze był dobrym człowiekiem i miał wielką chęć pomagania innym, dlatego po mimo dezaprobaty rodziny - dla której jest niepoprawnym marzycielem - został pielęgniarzem. Peter wierzył, że jego przeznaczeniem jest dokonywanie wspaniałych czynów dzięki czemu będzie mógł nieść pomoc wielu ludziom. Jego pierwszą skopiowaną mocą jest moc jego brata Nathana - umiejętność latania. Na początku tylko śni, że potrafi latać, ale z czasem czyni to również na jawie. Z biegiem fabuły spotyka kolejnych ludzi posiadających moce i kopiując ich zdolności staje się jednym z najpotężniejszych herosów. Na skutek spotkania z Hiro Nakamurą nabywa umiejętność kontroli czasu i przestrzeni przez co w kilku odcinkach możemy zobaczyć Petera z przyszłości (zdjęcie po prawej). Podczas spotkania z Isaac'em Mendezem dowiaduje się od niego, że Nowy Jork jest w niebezpieczeństwie - od tamtej pory celem Petera jest uratowanie świata przed zagładą. 

Nathan Petrelli
Moc: Latanie
Opis: Nathan jest bratem Petera, ale całkowicie się od niego różni. Kiedy jego dobroduszny brat postanowił pomagać ludziom, Nathan wybrał drogę sukcesu i wkrótce stał się majętnym prawnikiem oraz kandydatem na kongresmena. Nathan nie przyjął swojej mocy z uśmiechem na ustach - nie czuje się bohaterem, chce być zwyczajnym człowiekiem. Dlatego lata dosyć rzadko, tylko wtedy gdy jest to konieczne. Nathan waha się czy stanąć po stronie brata i innych herosów czy pozwolić bombie wybuchnąć co otworzyłoby mu drogę do fotela prezydenta USA. 

Hiro Nakamura
Moc: Manipulacja czasem i przestrzenią 
Opis: Bardzo pozytywny i wesoły bohater. Chyba jedyny z herosów, który przyjął swoją moc aż tak entuzjastycznie. Hiro od dziecka czytał komiksy oraz grał w gry wideo, w których pełno było superbohaterów. Kiedy Japończyk odkrył co potrafi, przyjął swoją moc z radością - dzięki niej mógł stać się bohaterem takim jak idole jego dzieciństwa. Hiro kieruje się w swoim życiu wartościami uosabianymi przez bohaterów: pomagać potrzebującym, nie używać swojej mocy do czerpania własnych korzyści itd. Podczas czaso-przestrzennych podróży często towarzyszy mu jego przyjaciel Ando - obaj panowie dosyć ze sobą kontrastują, trzeźwe myślenie Ando iskrzy z rozmarzoną głową Hiro, ale nie przeszkadza im to być przyjaciółmi. O tym, że świat jest zagrożony, Nakamura dowiaduje się podczas jednej ze swoich podróży w przyszłość. Z racji posiadania umiejętności dzięki której może manipulować czasem i przestrzenią w kilku odcinkach możemy zobaczyć Hiro z przyszłości (zdjęcie po prawej). To właśnie Nakamura z przyszłości przekazuje Peterowi wiadomość: "Ocal Cheerleaderke, ocal świat".  

Ando Masahashi
Moc: Nie posiada
Opis: Ando jest przyjacielem i współpracownikiem Hiro. Kiedy Nakamura odkrywa swoją moc i postanawia wyruszyć w bohaterską podróż pełną przygód, Ando jako dobry przyjaciel wyrusza razem z nim. Wzloty i upadki jakie razem przechodzą umacniają ich przyjaźń.

Mohinder Suresh
Moc: Nie posiada
Opis: Mohinder to profesor genetyki z Indii. Jego ojciec Chandra Suresh - również genetyk - badał zjawisko ludzi obdarzonych nadnaturalnymi umiejętnościami niestety został zamordowany. Po śmierci taty, Mohinder dotychczas nie wierzący w teorie ojca postanowił kontynuować dzieło ojca. Odkrył, że Chandra miał racje, a nawet zrobił listę ludzi, którzy posiadają nadprzyrodzone moce. Młody Suresh postanawia znaleźć morderce ojca oraz chce nawiązać kontakt z herosami i zbadać źródło ich potęgi. 


Matt Parkman
Moc: Telepatia (czytanie w myślach)
Opis: Matt jest oficerem policji w Los Angeles. Przez dysleksje nie może przejść testu na detektywa, dlatego mimo długiej służby i dużego doświadczenia nadal jedynie patroluje ulice i wlepia mandaty. Wszystko się zmienia, gdy pomaga w oględzinach wyjątkowo okrutnej zbrodni. Na miejscu mordu aż roi się od agentów FBI, którzy szukają zabójcy. Matt zaczyna słyszeć szlochanie małej dziewczynki - jest to jedyna osoba, która przetrwała masakrę o którą agenci podejrzewają niejakiego Sylara. Okazuje się że Matt słyszy myśli innych - dzięki nim usłyszał i odnalazł dziewczynkę. Również dzięki nadludzkim umiejętnością FBI postanowiło wcielić go w swoje szeregi by mógł w poszukiwaniach Sylara. Posługując się telepatią Matt polepsza swoje stosunki z żoną, które wcześniej miały się nie najlepiej. Dla Parkmana wraz z pojawieniem się mocy nastał nowy, lepszy rozdział w jego życiu. 

Isaac Mendez
Moc: Prekognicja (jasnowidzenie)
Opis: Isaac jest malarzem i autorem komiksów. Niestety jest też uzależniony od heroiny - na haju potrafi malować obrazy, które pokazują przyszłość. Przez jego nałóg dziewczyna, którą kochał zostawiła go. To on namalował malunek na którym widać jak Nowy Jork zostaje doszczętnie zniszczony przez wybuch bomby. Dzięki niemu Peter Petrelli oraz Hiro Nakamura wiedzieli co robić by zapobiec katastrofie. Jednak jako że Isaac nie umie malować obrazu ukazujące przyszłość bez zażywania heroiny jego zdolność powoli go zabija. Mendez musi znaleźć sposób by odstawić narkotyki i zacząć korzystać z prekognicji bez dopalaczy. 


Claire Bennet
Moc: Regeneracja
Opis: Claire ma 17 lat i do niedawna jej problemami były brak pieniędzy na zakup szałowego fatałaszka czy też nauczenie się nowego układu cheerleaderskiego - czyli typowe dylematy nastolatki. Jej życie zmieniło się, gdy zauważyła, że nic nie jest w stanie jej zabić - upadek z wysokości, wpadnięcie pod pociąg lub samochód itp. To wszystko nie jest straszne Claire, gdyż jej rany natychmiast goją się w cudowny sposób. Jednak z nową potężną mocą wiąże się wielka odpowiedzialność i jeszcze większe problemy. Claire postanawia odnaleźć swoich biologicznych rodziców, dowiedzieć się co na prawdę robi jej przybrany ojciec i pomóc Peterowi uratować świat. Będzie to bardzo trudne tym bardziej, że za cel wziął ją sobie okrutny morderca - Sylar. 


Niki Sanders
Moc: Supersiła
Opis: Nikki jest samotną matką - jej mąż D.L. jest kryminalistą i siedzi w więzieniu, dlatego to na nią spadła odpowiedzialność wychowanie jej syna Micah. Żeby zapewnić synowi jak najlepszą przyszłość Nikki poza zwyczajną pracą musiała dorabiać rozbierając się przed kamerką internetową - poza tym żeby Micah poszedł do dobrej szkoły, Nikki była zmuszona wziąć pożyczkę od bezwzględnego biznesmena - Lindermana. Niestety natłok problemów spowodował u Nikki rozszczepienie osobowości. Niekiedy nad ciałem Nikki kontrole przejmuje jej zmarła przed laty siostra - Jessica i to ona ze względu na swój brak skrupułów oraz agresje najczęściej korzysta z mocy supersiły. Działania niekontrolowanej przez Nikki, Jessici nieraz sprowadzą na rodzinę Sandersów kłopoty. Gabriel "Sylar" Gray
Moc: Intuicja (jest to umiejętność rozumienia skomplikowanych mechanizmów takich jak np zegary, jednak ważniejsze zastosowanie tej mocy to możliwość kopiowania mocy innych herosów jeśli zobaczy się ich mózg)
Opis: Gabriel wiódł spokojne i dostatnie życie pracując jako zegarmistrz dopóki na jego drodze nie pojawił się doktor Chandra Suresh. Naukowiec opowiedział mu o ludziach obdarzonych nadprzyrodzonymi umiejętnościami i wierzył, że pan Gray jest jednym z nich. Niestety moc intuicji nie była dla Chandry dosyć efektowna więc zajął się szukaniem innych, potężniejszych ludzi. Gabriel był załamany gdyż od zawsze chciał być kimś wyjątkowym, jednak w desperacji odkrył, iż jego moc pozwala mu na kopiowanie mocy innych uzdolnionych ludzi - jednak żeby skopiować czyjąś umiejętność Gray musiał najpierw zbadać mózg osoby od której chciał ów moc powielić, wiązało się to z koniecznością morderstwa. Od tamtej pory Gabriel pod pseudonimem Sylar zaczął polować na uzdolnione osoby i zabijając je odbierał im ich nadprzyrodzone zdolności. Gray odczuwając coraz większy głód, stał się potworem w ludzkiej skórze i największym wrogiem posiadaczy mocy. 

Mam nadzieje, że spodobały wam się przedstawione przeze mnie postacie - oczywiście nie są to wszystkie osoby, które możemy zobaczyć na ekranie, a w kolejnych sezonach przybywa jeszcze więcej pełnokrwistych i intrygujących postaci. Jednak żeby je poznać, po prostu musicie zacząć oglądać Herosów. 

Przydatne linki: 

Moce
Jeśli jeszcze nie przekonaliście się do tego serialu to mam dla was coś jeszcze. Wiem dobrze, że chociaż bym nie wiem jak dobrze opowiadał o fabule, o świecie, o wspaniałych postaciach to nic nie przebije wypasionych mocy i widowiskowych efektów specjalnych. Więc na koniec mam dla was filmik, który pokazuje niektóre z nadprzyrodzonych umiejętności jakimi dysponują herosi. Podkreślam, że jest to tylko namiastka tego co można zobaczyć oglądając cały serial. 
Uff, ale się dzisiaj napisałem. Mam nadzieje, że podoba wam się mój tekst i pierwszy odcinek Polecane. Na koniec zostaje mi życzyć wam udanego dnia być może spędzonego przy oglądaniu "Herosów", a może jakieś partyjce Magica, sesji RPG lub innej aktywności. Bywajcie!


Komondo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz